<<<  předchozí   |   následující  >>>

A je nám přitom oběma nádherně. Je to zvláštně inspirující, je to o sdílení a přitakání, doplňování a o nových tvůrčích myšlenkách, kterých snad ani nejsme vlastníci.

Ptáš se, jest-li je něco, co mi pomáhá orientovat se v sobě samém. Zabývám se spoustou věcí a považuji se za autodidakta. Poznání a hledání cest k jeho naplnění je, tuším, mým životním údělem či možná posláním. Zatím nevím, netoužím se příliš ztotožnit s nějakou konkrétní rolí. Možná v sobě nosím ambice spisovatelské, hodně nad tím přemýšlím, už od dětství, což může vysvětlovat moje písemnické dovednosti.

K tvé otázce na moje zájmy. Už tomu bude rok, co se velice intenzivně věnuji jedné své zálibě a její popis může přispět k pochopení leckterých mých postojů, bez nichž se při své komunikaci asi už nedokáži neobejít, aby to nebylo na úkor srozumitelnosti.

Pěstuji zálibu v chůzi. Jsou to procházky ven, do města, po cestičce, do lomu nebo také na kafe do stylového klubu ve městě. Je to o hledání prostoru, cesty časem, do nitra své duše apod. Už nějaký čas uvažuji nad vhodným názvem pro tuto svou zálibu. Cítím, že to má pro mne hluboce osobní význam. Prostor, čas a energie jsou mými nástroji a vědomí mou pracovnou či dílnou ducha, a myšlenky jsou druhotné suroviny, jež mi pomáhají uchopit (chápat) svět vezdejší. Skoro začínám být přesvědčen, že objevuji jakousi životní filozofii, jež může inspirovat také ostatní. Australští domorodci např. věří, že když se někomu z kmene zdá živý sen (jako že si jej někdo zapamatuje), měl by se o něj podělit s ostatními, protože se jedná o božské vidění. Já se při svých toulkách ocitám také v jakémsi druhu transu a to, co pak prožívám, nevnímám jako své vlastnictví. Jak říká písničkář Honza Nedvěd: „Když Pán Bůh dá, napíšu písničku.“ Já jsem si to při jedné cestě do polí představil jako vzrostlý košatý strom, a nezáleží přitom, je-li starý a krabatý se suchými větvemi nebo obsypaný sladkými plody, protože každý strom, v jakékoliv fázi vlastní existence či svého vývoje, je zde, přináší nějaký užitek. Plody, kyslík i kysličník uhličitý, spadané listí jako základ pro úrodnou prsť, přirozenou ochranu před nepřízní počasí, stavební materiál či jen potěchu oka nebo podnět k fantazii.

 

- 4 -