<<<  předchozí   |   následující  >>>

že čím méně se snažím učit hrát (dle konvencí), tím lépe zvládám nástroj a dělám muziku, jež mne přivádí do stavu vytržení. A snad se to jde i poslouchat, což mi potvrzuje přítelkyně a Boris. Boris je jedenáctiletá fenka jezevčíka (tedy z něj toho pochytila asi nejvíce), která, když začnu se svou kytarovou produkcí, přilehne opodál a velebně poslouchá. To mne jednou přivedlo na nápad, složit pro Borise psí skladbu. Abys tomu rozuměla, naučil jsem ji na povely, že když sotva slyšitelně zasyknu, tak si sedne, když vydám hlasitě jakési bžššš…, tak to zase znamená, že si budeme hrát s balónkem, do kterého je naprosto zblázněná, a když třikrát zamlaskám (ten počet mlasknutí asi Borise nezajímá), tak to je povel, že může běžet ke své misce, do níž jsme jí naservírovali nějakou dobrůtku.

Psí skladba je založená jednak na libých zvucích, při kterých Boris bystří slechy, a pak na přizpůsobeném textu, v němž naší Borince zpívám o psím světě plném létajících balónků, psích dobrůtek, neomezených vycházek a nekonečném šmajchlíku, kdy pak text prokládám popsanými povely. A ono to je docela libozvučné, přítelkyni se to také líbí, dobře se baví, směje se…, jak se Boris může pomalu zbláznit, kdy chvíli poslouchá, pak vyskočí a hledá balónek, při zvuku čičíííí zbystří a pátravě se rozhlíží…, pak náhle vyskočí a běží k mističce, když v tom zasyknu a Boris poslušná pánička sedne.

Můj osobitý přístup k hudbě či rytmu jsem popsal v povídce Šamanův bubínek.

 

14) Milá Danielo, děkuji za tvůj krásný večerní nádech, který jsi mi poslala již v pátek večer. Stalo se, že hned několik zavedených mechanizmů selhalo a já se dostal k tvému psaní až v pondělí večer. Nejdříve jsem v pátek večer nějak vytušil, nebo se spíše jednalo o moje přání, že bych mohl mít v poště tvůj mailík. V sobotu večer mi to pak nedalo a pokusil jsem se stáhnou e-poštu, což se mi nakonec nepovedlo. Nedokázal jsem se připojit. Selhala technika? V pondělí v práci jsem se také nedočkal kopie tvého mailíku. Večer jsem pak doma opět zasedl k PC s odhodláním, zprovoznit připojení k netu, což se mi nakonec asi po hodině intuitivního nastavování softwaru podařilo.

 

- 39 -