<<<  předchozí   |   následující  >>>

dospělých určitý respekt nebo také despekt, a platí to rovněž stran dospělých vůči mladým lidem. Řekl bych, že tomu i nějak velí současné devalvované společenské tradice. Přál bych si, aby ty moje zkušenosti budily důvěru a přirozenou úctu, nikoli však k mojí osobě, ale k podstatě obsahu, jenž mi bylo dáno představovat či zastupovat. Stejně tak, jako u mne vzbuzují důvěru a úctu mladí lidé se svým obsahovým potenciálem.

Víš, Danielo, že zapomínám na skutečnost, kolik mi je let, a někdy až takovým způsobem, že ztrácím jistotu a musím si to v duchu spočítat? Jako by zde platilo, bohužel, pravidlo pro starší: Člověk je tak stár, na kolik se v duchu cítí.

Vyvolalo mi to jiný citát: Připomeňte mu sny jeho mládí, až se stane dospělým mužem. Vzpomínám si, že mi jej vepsala do památníku, který dávno odnesl odnes čas, Akelina, vedoucí, tehdy ilegálního, skautského oddílu. Poslední dobou se obzvlášť ve svých vzpomínkách vracím do dětství. Vybavují se mi momenty, kdy žasnu nad tím, jak jsem to tehdy mohl vědět. Před pár lety jsem přednášel v rámci AT konference o internetovém poradenství. Sděloval jsem tam své zkušenosti z abraka.cz a na úvod jsem si dovolil přednést právě jednu vzpomínku z dětství.

Mohlo mi být něco okolo devíti let, když jsem si vymyslel hru, která mi pomáhala orientovat se ve svých fantaziích. Hra spočívala v tom, že jsem si pro své kamarády organizoval cesty za dobrodružstvím. Předesílám, že ti kamarádi o tom nevěděli, a mimo to jsem měl také smyšlené kamarády, jež vládli rozličnými dovednostmi, např. ovládali znalosti z různých vědních oborů, vč. jazykových. Jednalo se pak o organizování virtuálních cest do celého světa, na základě toho, jak jsem se s ním seznamoval z obrázků v časopisech a cestopisech, z filmů v kině, tv apod. Abych vyřešit technický problém s komunikací, představil jsem si nejprve bezdrátový telefon, kterým jsem svolával účastníky expedicí. Po čase jsem svou představu vypracoval k dokonalosti. Měl jsem jakýsi přenosný panel s tlačítky (klávesnicí), mikrofonem a se zabudovanou obrazovkou (monitorem). Mohl jsem se prostřednictvím tohoto zařízení spojit s člověkem, kdekoliv na světě, mohli jsme se zároveň vidět a komunikovat spolu. Stačilo jen znát

 

- 29 -