<<<  předchozí   |   následující  >>>

Příhoda s kamarádkou mi pak pomohla pochopit jednu skutečnost. Přírodní krystal je krásný také tím, že je ve své čirosti schopen rozkládat světelné paprsky do barevného spektra, což je pro mne osobně v daném výsledku inspirativní. Inspirace je však pouze stav psýché, vlastní touha po vyjádření něčeho nového, právě nám zjeveného. Krystaly by nás měly inspirovat k vlastnímu hledání, tvořivosti a vytváření krásy.

S mým popisem nevšedních zážitků je to podobné jako se strukturou krystalů. Vytvářím a zapisuji předivo myšlenek a mám obavy, že se zbytečně ztrácím ve složitých konstrukcích, které jsou pak pro většinu pouze „zvláštně vybroušené sklo“.

Vidíš, Danielo, chtěl jsem ti hned v druhé větě tohoto dopisu napsat, jak jsem se poté, kdy jsem osaměl, připojil k internetu. Jak jsem si automaticky stáhl poštu, což doma dělám tak jednou za tři týdny, kdy obyčejně přijímám e-mail v kopiích do práce. Je to také jeden z důvodů, proč se vracím domů později, než jak mi velí pracovní závazky. V soukromí domova si vymezuji prostor nepracovní, tedy více osobní. Byly doby, kdy jsem si nosil práci domů, ale s tím jsem přestal, protože jsem potom už vůbec nedokázal rozlišovat, kdo jsem. Když jsem si tedy stáhl poštu, byl jsem příjemně překvapen, když se mezi ostatními zaskvěl e-mail from daila. V první chvíli jsem si nebyl jistý, mám-li tvé psaní hned otevřít. Takže ještě, než jsem se odpojil, byl jsem se podívat na xchat, jest-li třeba náhodou… Bylo to pak poprvé, co jsem si ve skrytu domova prvně přečetl tvůj mail.

Děkuji, Danielo, za tvé ujištění a otevřenost. Děkuji za onu uvolněnost a radost, kterou můžeme sdílet, což mi dodává také určitou míru nezávislosti. To, co se dělo poté, neumím teď popsat, ani se o to nechci pokoušet, protože by to nemělo kouzlo okamžiku. Nicméně věřím, že se k tomu mohu postupně při svém psaní dobrat. Na tvé dopisy také neodpovídám systematicky, přesto mám pocit, že ti průběžně na spoustu otázek odpovídám.

Zaujala mne otázka našeho věkového rozdílu, který nevnímám nijak zásadně. Mohl bych mít výhodu určitých životních zkušeností, ale ono je to relativní. Mnohdy platí, že zkušenosti dospělých budí u těch méně

 

- 28 -